JAK NEJLÉPE ROZEZNÍT TIBETSKOU MÍSU
Techniky hraní na tibetskou mísu: Jak dosáhnout dokonalého zvuku a vibrací
Hra na tibetskou mísu není jen o mechanickém úderu do mísy. Existují různé techniky, jak mísu rozeznít, které mohou ovlivnit její tón, délku zvuku a intenzitu vibrací. V tomto článku vás seznámíme s klíčovými technikami, které vám pomohou získat z tibetské mísy plný zvukový potenciál, a poskytneme tipy, jak každou techniku provádět správně.
Jak se připravit ke hře?
Ke hře na tibetskou mísu vedou 3 základní kroky:
- MÍSA+PALIČKA: Ze všeho nejdříve budete potřebovat svou tibetskou mísu a paličku, se kterou budete hrát – velikost paličky by měla odpovídat velikosti a váhou k dané míse.
- SPRÁVNÁ PODLOŽKA: Mísu můžete buď držet ve své dlani nebo na prstech, přičemž nebudete tlumit rezonující stěny tibetské mísy. Případně můžete využít jakoukoliv vhodnou podložku – originální polštářek, protiskluzovou podložku, ručník – ale nehrajte na tvrdé zemi kvůli možnému drncání mísy o zem a její posouvání.
- NO STRESS: A jakmile máte vše připraveno, je důležité být v úplném klidu – tibetské mísy jsou úžasné nástroje, tak není důvod se jich bát. Ony vás samotnou hrou provedou – pokud nebudete vědět, zda hrajete správně, zvuk mísy vám napoví – zda hrajete silně, slabě, pravidelně, nepravidelně… nechte mísu stát se vaším učitelem. 😉
Technika 1. - Rozeznění třením ("rubbing")
Jak na to:
- Uchopte mísu za její základnu nebo ji položte na vhodnou podložku. Dávejte pozor, abyste nedrželi její stěny, které utváří vibrace a zvuky mísy.
- Paličku držte pevně (aby vám nevypadla z ruky), ale zároveň uvolněně (bez přílišného tlaku). Používejte ideálně dřevěnou paličku obalenou filcem/kůží. Palička by měla velikostí a váhou odpovídat dané tibetské míse. Pro větší mísy zvolte větší a těžší paličky, zatímco na ty nejmenší mísy využijete malé paličky (pokud by vám je nešlo rozeznít, využijte tření dřevěnou částí paličky).
- Jemně přiložte paličku na vnější okraj mísy a začněte ji rovnoměrně třít po směru hodinových ručiček.
- Jakmile si zavnímáte vibrace mísy, zintenzivněte tlak, ale stále zachovávejte plynulý pohyb. Tóny by měly být hluboké a stabilní.
Tip:
Nespěchejte a soustřeďte se na plynulost pohybu. Tření by mělo být plynulé v dané rychlosti a síle tak, aby zvuk a vibrace nezanikly, nebo aby se palička naopak přílišnou intenzitou nerozklepala o hranu mísy.
Technika 2. - Rozeznění úderem ("striking")
Jak na to:
- Uchopte mísu za základnu nebo ji nechte položenou na podložce.
- Použijte paličku, buď měkkou (obalenou kůží), nebo tvrdou (dřevěnou), v závislosti na typu zvuku, který chcete vytvořit.
- Lehce udeřte do vnějšího okraje mísy – netrefujte se přímo do středu, aby tón nebyl přerušovaný.
- Po úderu nechte mísu rezonovat a soustřeďte se na doznívající vibrace.
- K využití této techniky můžete využít různé paličky
- tradiční paličky na tibetské mísy vytváří většinou vysoké tóny
- paličky na gong většinou vytváří hluboké vibrace a nižší tóny – doporučuje se pro větší mísy
Tip:
Různé paličky vytvářejí odlišné zvukové efekty. Experimentujte s měkkými a tvrdými paličkami, abyste našli ten zvuk, který vám vyhovuje. Poté to můžete kombinovat v rámci jedné hry, abyste současně získali vysoké i nízké tóny.
Praktické cvičení - Rozvíření vodní hladiny
Jak na to:
- Naplňte mísu zhruba do poloviny výšky čistou vodou.
- Použijte techniku tření, kdy paličku přiložíte k vnějšímu okraji mísy a začnete třít.
- Jakmile mísu rozezníte, uvidíte, jak se na hladině vody začínají tvořit vibrace v podobě vln.
- Pokud použijete trochu více síly a pohyb zrychlíte, mohou se tvořit kapky vody, které začnou prskat z mísy ven.
- Cílem je dosáhnout stálé a plynulé hry, kdy hladina je na úrovni těsně před prskáním kapek vody – tak se naučíte ideální kombinace rychlosti a tlaku ke hře na tibetskou mísu.
Tip:
Tuto techniku je nejlepší vyzkoušet se střední až větší mísou, která vytváří hluboké, dlouhotrvající vibrace.
Každá mísa bude mít jiné vzory na vodní hladině. Vyzkoušejte!
TIBETSKÉ MÍSY: KOMPLETNÍ KURZ ONLINE
~ DC AKADEMIE ONLINE ~
Tibetské mísy jsou známé po celém světě díky jejich veliké síle nás přenést do přítomnosti a naladit nás skrze jejich vibrace a zvuky do meditativního stavu skrze jejich terapeutické účinky… Ale to už zažijete sami během studia! 😉

Tibetské mísy - kompletní kurz
